Naše škola

Je úplnou školou s 1. až  9. postupným ročníkem. Výuka probíhá ve všech ročnících v samostatných třídách. V jednotlivých ročnících je průměrně kolem 16 žáků. Počet žáků školy se v současné době pohybuje kolem 160 žáků.

O volnočasové aktivity dětí na 1. stupni se starají tři oddělení školní družiny s kvalifikovanými vychovatelkami. V rámci školní družiny probíhá řada bezplatných zájmových kroužků.

Organizace školy

Naše základní škola je umístěna ve dvou budovách. Budova 2. stupně leží v centru obce v těsné blízkosti autobusových zastávek, budova 1. stupně je umístěna v klidné lokalitě na okraji obce (asi 300 m od hlavní budovy ZŠ) s možností pobytu v přírodě – blízkost hřiště, lesa a tras na pěší výlety a vycházky.

1. stupeň

V přízemí budovy I. stupně je umístěna mateřská škola, školní jídelna, kuchyň, šatny pro žáky a moderní tělocvična.

Kmenové učebny 1. až 5. ročníku jsou umístěny v prvním a druhém patře. Všechny kmenové třídy jsou vybaveny popisovatelnou tabulí s datovým projektrojem a připojením k internetu.

Školní družina má tři oddělení. Jedno oddělení se nachází v samostatné herně a zbývající dvě využívají prostory kmenových učeben.

Kancelář p.účetní a vedoucí ŠJ se nachází v 1. patře.

Budova 2.stupně        

2. stupeň

V historicky nejstarší budově je umístěn 2. stupeň a ředitelství ZŠ. Jsou zde čtyři kmenové třídy, učebna fyzika a chemie, počítačová učebna, kabinety, sborovna, ředitelna, šatny a sociální zařízení. Třídy jsou vybaveny popisovatelnou tabulí s datovým projektrojem a připojením k internetu. Velkou výhodou školy je nižší počet žáků ve třídách, který umožňuje individuálnější přístup k jednotlivým žákům.

Současná budova

 

 

 

Dopravní obslužnost

Žáci, kteří do naší školy dojíždějí, mohou využít dobré dopravní obslužnosti. Začátek vyučování je přizpůsoben času, kdy autobusy ze směru od Úpice, Červeného Kostelce, Jaroměře a České Skalice přijíždějí na Hořičky. Také časy odjezdů plně vyhovují školnímu rozvrhu. Školu navštěvují děti nejen z Hořiček, ale i z mnoha okolních obcí.

Sport

Na zdravý pohyb dětí a sport je u nás kladen velký důraz. Žáci s učiteli využívají k pohybovým aktivitám tělocvičnu, víceúčelové moderní hřiště o rozměrech 31x15m nacházející se vedle budovy MŠ. Pět minut chůze od školy je travnaté hřiště o rozměrech 85x50m.

Žáci 3. a 4. ročníku se účastní plaveckého výcviku v Trutnově. Žákům 2. ročníku nabízíme kurz bruslení.
V 5. ročníku se účastníme výjezdového lyžařského kurzu a žáci 7. ročníku se účastní pobytového lyžařského výcviku v Deštném v Orl. horách.

Basket     Volejbal

Individuální přístup a práce s nadanými žáky

Naše škola klade důraz na práci s žáky s podpůrnými opatřeními. Těmto žákům se věnují nejen učitelé, ale i asistenti pedagoga.
Je také vhodným místem pro rozvoj schopností žáků a jejich talentu. Respektujeme zájmy a zaměření jednotlivých žáků a umožňujeme jim účast v předmětových soutěžích, na které se díky individuálnímu přístupu mohou dobře připravit. Jsou vhodně motivováni i díky dlouhodobým celoročním projektům školy. 

Žáci jsou zapojeni do celoročních i krátkodobých projektů, které činí školní rok pestrým a působí jako stimul i pro vhodné využití volného času. Individuální přístup, který je našim žákům věnovan, se zúročí v dobrých výsledcích ve vědomostních i uměleckých soutěžích. 

Hra

Historie školy

Původní škola byla dřevěná

Zápis ve školní kronice uvádí, že v roce 1710 stála na Hořičkách dřevěná budova jednotřídní školy. V letech 1740-50 byla vybudována nová dřevěná škola s jednou světnicí, která sloužila současně jako učebna a byt učitele. K rozšíření školy došlo v roce 1794, kdy byla světnice zvětšena a byt byl oddělen. V době přestavby bydlel učitel s rodinou ve stodole. Nové prostory nebyly nikterak pohodlné, byt byl vlhký a bez kamen. Ty si musel opatřit učitel Antonín Donát na vlastní náklady. Kamna se stala příčinou požáru v roce 1800, při kterém celá budova do základu vyhořela. Na náklady náchodského panství byla v roce 1801 postavena škola nová, opět dřevěná. Ta však nevyhovovala  stále stoupajícímu počtu žáků.

Stará kamenná škola

.A tak byla v roce 1829 postavena opět s přispěním náchodské vrchnosti kamenná budova školy. V ní se nacházely tři třídy, byt pro učitele a jeho dva pomocníky.  Trojtřídní zůstala až do roku 1865. Poté přepažením vznikla čtvrtá třída, která nevyhovovala. Vhodná čtvrtá učebna byla zřízena až v roce 1881.  S postupujícím časem bylo nutné přikročit k řadě oprav a k vylepšením. Na tyto úpravy přispívali místní občané i přespolní dárci.

Škola získávala finance i z výnosu prázdninových ochotnických představení, která byla pořádána v hostinci u Vitoušků. V Ochotnickém spolku aktivně působili i místní učitelé, kteří nezapomínali ani na činnost v TJ Sokol, který na Hořičkách vznikl v roce 1899. Počet žáků ve škole stoupal, v roce 1891 překročil průměr na jednu třídu 90 žáků. Ke zlepšení výuky byla zřízena ovocná školka a upravena letní tělocvična.  Přes veškeré úsilí pedagogů však přestávaly prostory školy vyhovovat. Představitelé obce se museli soustavně zabývat problémem údržby, oprav a případným rozšířením budovy.  Vzhledem k požadovaným výdajům bylo výhodnější starou školní budovu  v dražbě prodat a pustit se do výstavby nové.

Současná budova školy čp.71

Projekt i výstavba byla svěřena staviteli Josefu Martínkovi z Náchoda. Na jaře 1900 bylo započato se stavbou. Dokončena byla v roce 1901 a do provozu uvedena ve školním roce 1901/1902.  Slavnostní otevření budovy proběhlo 8.září 1901 v neděli. Tuto vyjímečnou událost si nenechaly ujít stovky místních i přspolních lidí. Při slavnostní mši byla budova školy vysvěcena. Mezi významné hosty  patřil například  princ Vilém zu Schaumburg-Lippe.  V této době byl počet žáků kolem 230. Působilo zde celkem 5 učitelů. S příchodem 1.světové války se změnil charakter školy. Dívky při ručních pracích pletly ponožky a vyráběly papírové podešve. Sbíraly se ostružinové listy na čaj pro vojíny. Žáci z vyšších tříd byli omluveni, aby pomáhali doma matkám při domácích a polních pracích. V roce 1920 byla zřízena na Hořičkách měšťanská škola, která navazovala na nižší stupeň tzv.obecné školy. V roce 1924 byla rozšířena výuka zřízením Lidové školy hospodářské, o rok později navíc vznikla na Hořičkách Všeobecná živnostenská škola.  Za těchto podmínek stávající budova nemohla postačit a opakovaně se jednalo o jejím rozšíření. Tyto velkolepé plány ale přerušila 2.světová válka. Někteří učitelé byli totálně nasazeni v rámci protektorátu nebo Říše. Po válce bylo 14. května 1945 opět obnoveno pravidelné vyučování. V roce 1948 v rámci úprav základního školství byla obecná škola změněna na školu národní (1.stupeň) a měšťanka ve čtyřtřídní střední školu (2.stupeň). Větší opravy budovy proběhly až v letech 1978 – 9, kdy byla provedena přístavba nové části, kam bylo umístěno sociální zařízení.

V roce 2015 prošla budova školy rekonstrukcí. Byla vyměněna okna a opravena omítka. Stará akumulační kamna nahrazena novými. Přibyla odborná učebna přírodních věd - fyziky, chemie a přírodopisu.

Současná budova
Současná budova
Současná budova
 

Nová budova 1.stupně a mateřské školy

Hořičky získaly v roce1982 novou budovu mateřské školy, kde se také nacházela družina a školní jídelna. Díky moderní přístavbě z roku 1997, kam byla přesunita mateřská škola, mohl být do uvolněné budovy přemístěn celý 1.stupeň základní školy.

2. stupen

Přidáno 21. 8. 2024, autor: J4W Admin