Facebook
Česko sportuje
Ovoce do škol
Nenech to být a něco udělej

2014/15

Streetballový turnaj 2014

      
Poslední zářijový den se na hřišti za 1.stupněm ZŠ uskutečnil již pátý ročník tradičního streetballového turnaje.
Docela rádi jsme po třetí vyučovaci hodině vstali ze školních lavic a šli se protáhnout na hřiště. Počasí bylo téměř ideální a nálada výborná.
Streetballového turnaje se letos zúčastnilo 12 smíšených dvojic z druhého stupně. Hráči byli rozlosováni do skupin A a B, ze kterých vždy 4 nejlepší dvojice postoupily do odpoledního play – off.
První místo nakonec obsadila dvojice Václav Novotný a Dominika Hamříková z devátého ročníku. Na druhou příčku se probojovali Kuba Paleček a Petra Petrásková také z devátého ročníku. A třetí místo ukořistili o rok mladší Lukáš Borůvka a Hana Tatíčková.
Letošní stretballový turnaj jsme si všichni užili a už se těšíme na další ročník.              Míra Lorencová, 8.ročník

Republikové finále OVOV 2014

Hned na začátku nového školního roku nás v Praze na RF OVOV reprezentoval  žák 9. ročníku Václav Novotný. V náročném dvoudenním klání na stadionu Dukly na Julisce předvedl svou sportovní zdatnost. První den závodů – 5.9., soutěžil v běhu na 60m, ve skoku dalekém, v hodu medicinbalem, ve shybech na šikmé lavici a v přeskocích přes švihadlo.  Po těchto 5 disciplínách byl průběžně na krásném 8.místě. Druhý den se soutěžilo v trojskoku, v silových disciplínách – v klicích a v leh/sedech. Na závěr předvedli závodníci hod kriketovým míčkem a driblink či vytrvalostní běh na 1000 m. Václav si zvolil driblink. Po ukončení bojů spadl na 17. místo, ale i to je skvělý výsledek.
Projektu OVOV se v letošním roce zúčastnilo 1200 škol a téměř 200 000 žáků. Už jenom postup do RF
svědčí o skvělé formě každého účastníka (postupuje vždy 24 nejlepších v dané věkové kategorii).  Zápolení navíc po oba dny ztěžovalo úporné horko, ale Václav vše s přehledem zvládl. Poděkování patří nejenom jemu, ale celému týmu OVOV, který se obětavě stará o zdárný průběh celého projektu během roku, včetně vrcholné události - RF.

Zakladatelé projektu - Roman Šebrle a Robert Změlík s Václavem

2013/14

Osmička sportovně (školní výlet)

V druhé polovině května se vydali žáci 8.ročníku na školní výlet. Lidová pranostika „Studený máj – v stodole ráj“ nás příliš neuklidňovala. Nicméně počasí se umoudřilo a bylo k nám víc než vlídné. Teplota šplhala k 25 stupňům a sluníčko si užívalo modrou oblohu a my s ním.
Ve čtvrtek 22.5. jsme odjeli vlakem na Malou Skálu k Turnovu. Hned ráno jsme se vypravili vzhůru nad Jizeru do skalního města Chléviště a Kalich, prošli jsme si i Besednické skály. Vyšplhali jsme na několik skalních vyhlídek, dohlédli až k Ještědu, odpočinuli si v Modltitebně, kde se scházeli Čeští bratři.
Jak jsme se těšili na oběd! Po něm proběhl adrenalinový program v lanovém centru Žlutá plovárna, kde se nám věnovali zkušení instruktoři. Někteří osmáci si počínali jako by se na lanech již narodili. I těžké překážky zvládali sebejistě a s bravurní elegancí.
Navečer jsme se ubytovali v nově renovovaném penzionu Křížky a odpočívali. Druhý den jsme koloběželi  do blízkých Dolánek a k Dlaskovu statku. Nevěřili jsme, že koloběžka je dopravní prostředek tak náročný na naše fyzické síly. 18 km trasu jsme zdolali za 2 hodiny.  Zcela vysílení jsme padli na břeh Jizery a po obědě zaslouženě odpočívali.
Čekal nás ještě přesun na vlakové nádraží. Pak už jen hvizd píšťalky pana výpravčího a pá,pá - Malá Skálo! Co říct na závěr? Bylo to krásné, ale díky za volný víkend, postel a sprchu .                            Mgr.Iveta Faltvá             

Sportovní den v Olympijském parku na Letné

Naše škola se zúčastnila série soutěží se sportovní tématikou pod názvem Moje olympiáda. Tento celorepublikový program připravil Český olympijský výbor v rámci projektu Česko sportuje. Hlavní cenou byl zájezd pro školu do Olympijského parku na pražské Letné v průběhu OH v Soči.
Soutěž měla 4 části. Absolvovali jsme olympijskou štafetu (celková délka tratě byla symbolická – 2014 m pro 10 běžců), kvíz se sportovní olympijskou tématikou v elektronické formě, v kreativní části soutěže žáci vytvářeli video s pozdravem a přáním pro naše olympioniky a předměty použitelné k fandění. Vše bez pomoci učitelů. Z každého kraje vyhrálo zájezd do Prahy automaticky 5 nejlepších škol. My jsme skončili sice 8., ale celkově v Čr 49. Vzhledem k tomuto výsledku a díky aktivnímu přístupu nás organizátoři dodatečně nominovali a my se mohli těšit na olympijskou Prahu.
Akce byla velmi dobře připravena. Ve středu 12.2. byl k naší škole přistaven luxusní autobus již v 5.30. Brzké ranní vstávání nebylo na nikom znát, nálada byla skvělá. Po 8.hodině jsme dorazili do cíle – na letenskou pláň. Tam si nás převzala průvodkyně, která se o nás po celý den vzorně starala.
Odešli jsme do vyhřívaného stanu, kde měly školy své zázemí a k dispozici teplý čaj. Obdrželi jsme svačinové balíčky a mohli jsme vyrazit za sportem. Dopolední blok byl věnován bruslení se zkušenými instruktory. Po krátkém odpočinku následovala biatlonová střelnice. Krásný prosluněný den byl korunován chutným obědem v podobě kuřecího řízku s bramborem. Následoval hokej, při kterém nesměla chybět ani pořádná výstroj. Čas nám velmi rychle utíkal, téměř dosprintoval ke 14.hodině, kdy na hlavním pódiu proběhlo představování všech škol, které se zúčastnily středečního programu. Po oficiálním ukončení byl ještě čas na individuální prohlídku celého olympijského parku.
A po 16. hodině jsme nabrali směr Hořičky. Akce měla mezi žáky i jejich učiteli velký úspěch a opět nás posunula v chuti sportovat dál.
                                                                                                                                   Mgr. Iveta Faltová

Olympijské studio Letná naposledy
Základní škola Hořičky se vám hlásí z olympijského studia v Praze na Letné, které jsme navštívili dne 12.2.2014. Měli jsme možnost si zde vyzkoušet biatlonovou střelnici, která nás překvapila svou obtížností, zahrát si lední hokej se zkušenými instruktory a předvést svůj ladný skluz na neuvěřitelně rozlehlé a členité ledové ploše.
Naši redaktoři z řad žáků osmého a devátého ročníku pro vás vyzpovídali některé ze "sportovců" a zde jsou jejich reakce:

Redaktor (R): Jak se ti tu líbí?
Sportovec (S): Moc, je to tu velmi pěkné

R: Kterým sportům se sám věnuješ?
S: Rád bruslím, lyžuji a chtěl bych se naučit jezdit na snowboardu.

R: Jaký dojem na tebe udělali zdejší organizátoři?
S: Skvělý, protože byli milí, ochotní, vše nám vysvětlili a osobně se nám věnovali.

R: Sledoval jsi olympiádu v televizi?
S: Jenom sporty, které mě baví a jen když byl čas.

R: Zažil jsi tady něco, na co nezapomeneš?
S: Ano, fotili jsme se s živými postavičkami z komixu Čtyřlístek.

R: Potkal jsi zde nějakého známého sportovce či sportovkyni?
S: Jana Mazocha.

R: A kterého bys ještě potkat chtěl?
S: Martinu Sáblíkovou a Jaroslava Soukupa.

Závěrem bychom chtěli poděkovat organizátorům celé akce za skvělý nápad vytvořit olympijská sportoviště v našem hlavním městě a dát tak dětem možnost si vyzkoušet, jak náročné je provozovat sport na vrcholové úrovni. Vždyť někteří z nich stáli na bruslích poprvé v životě! Škoda, že podobný areál nemáme tady na Hořičkách, noví olympionici by se v řadách našich žáku určitě našli.
                                                                                                                                 Mgr. Věra Šintálová

„Ledová Praha“ nebyla ledová
Tak jako každý rok, zúčastnila se i letos naše škola exkurzně-vzdělávací akce „Ledová Praha“ v období pololetních prázdnin od 31. ledna do 2.února.
Zájemci o návštěvu hlavního města z 8. a 9.ročníku se za svým cílem vypravili již po sedmé. Tušili jsme, že počasí tuto zimu má setrvalý stav a skutečně – žádné mrazy u Vltavy neudeřily.
Sešli jsme se v pátek ráno na českoskalickém vlakovém nádraží a vyrazili rychlíkem do Prahy. Po pohodlné cestě vlakem a absolvování první jízdy městskou hromadnou dopravou jsme se ubytovali v bránickém hostelu.
Po krátkém odpočinku jsme se vrhli do náruče velkoměsta. Absolvovali jsme exkurzi dolní komory Parlamentu Čr. Prostory Poslanecké sněmovny jsme si mohli prohlédnout opravdu detailně a v klidu, protože právě probíhal poslanecký týden, kdy politici působí ve svých regionech a jsou mimo Prahu. Z malebných zákoutí starého města jsme se přesunuli do Muzea Policie Čr u Nuselského mostu, kde byl pro nás připraven program s prvky trasologie, daktyloskopie, primární prevence a zásah elitní jednotky. Zbytek dne jsme věnovali našim žaludkům a odpočinku.
Následující sobotní den se opravdu vydařil. Navštívili jsme sluncem zalitý Pražský hrad – Zlatou uličku a Starý královský palác. Sešli jsme Malou Stranou přes Karlův most kolem Betlémské kaple na Václavské náměstí. Po obědě jsme vyšplhali na věž Staroměstské radnice, odkud byl úchvatný pohled na červené střechy stověžaté Prahy. Nenechali jsme si ujít ani přehlídku apoštolů na Orloji. Nohy nás již pobolívaly, ale ještě nás zanesly kolem Karlovy univerzity k Prašné bráně.
Po náročném dni byl odpočinek v hostelu opravdu zasloužený. Posledním bodem programu byla procházka večerní Prahou, kdy nesměl chybět pohled na osvětlené Hradčany z Novotného lávky.
A už tady byla neděle. Úkol dne? Sbalit se, uklidit pokoje, přesunout se na Hlavní nádraží a hurá domů! Optimální využití pololetních práznin a společné zážitky – důvod pro hezký pocit i vzpomínky.
                                                                                                                                         Mgr. Iveta Faltová

Lyžařský výcvik 7. a 8. ročníku
Po nervózním sledování předpovědí počasí a přemýšlení, jestli se nám do batohů a tašek vejde vše potřebné, jsme se v neděli 9. února odpoledne sešli v počtu 18-ti žáků na autobusové zastávce.
V půl čtvrté jsme s panem ředitelem odjeli do Orlických hor. U chaty Luna v Orlickém Záhoří, kde jsme se ubytovali, na nás už čekal instruktor pan Kříž. Toho jsme znali již z lyžařského výcviku v 5. třídě. V pondělí jsme na nedaleké sjezdovce vyzkoušeli naši výzbroj a schopnosti. Od úterka do čtvrtka jsme kvůli lepším sněhovým podmínkám lyžovali ve skicentru Deštné v Orlických horách. Ve volných chvílích jsme hráli stolní tenis, sledovali olympijské hry nebo si prostě užívali sněhovou nadílku. Nechyběla ani diskotéka a sjíždění svahu na igelitkách. Poslední dva dny pobytu proběhly soutěže v lyžování a ve stolním tenise. Ti nejlepší z nás si za své sportovní výkony odvezli medaile. Nechybělo ani ocenění za nejhezčí lyžařský styl.
Celý týden nám rychle uběhl a v pátek jsme trochu smutně zabalili batohy a odjeli domů. Na tento lyžařský týden budeme ještě dlouho vzpomínat …
                                                                                                                                                                                 M. Lorencová, 7. ročník

Bowlingový turnaj žáků 2.stupně (18.12.2013)

V pořadí třetím turnajem započítavaným do celoškolního projektu Sportovec roku se stal bowlingový turnaj. Odehrán byl v bowlingovém centru Labe v Jaroměři poslední školní den před vánočními prázdninami. Turnaji předcházela příprava ve škole - "na cvičišti". Vzhledem k tomu, že školní chodby jsou dostatečně dlouhé a ve škole máme tenisáky a plechovky, nic nebránilo tréninku během přestávek. Na "bojišti" Jaroměři se pak žákům díky pečlivému tréninku dařilo. K vidění byly technicky čisté hody, strajky, krásné dorážky,.... . Výkon všech hráčů postupně stoupal a zastavil je až čas....
A jak to všechno dopadlo? Vítězem v kategorii chlapců se stal Václav Novotný (8.roč.) - 114 bodů, na druhém místě skončil Michal Cibula (9.roč.) - 105 bodů a 3.místo obsadil žák 7. ročníku Matěj Tipelt se 101 body. Děvčatům na umístění v elitní trojce stačilo bodové skóre pod 100 bodů. První místo získala Dominika Hamříková (8.roč.) - 91 bodů, druhá byla Gábina Kupcová (7. roč.) - naházela 87 bodů a o 3. místo se dělila Andrea Vejvodová (6. roč.) a Simona Burešová (9. roč.) s 86 body.

Vánoční florbalový turnaj

V úterý 26. 11. a následně ve čtvertek 28. 11. 2013 se konal tradiční Vánoční turnaj ve florbale. V úterý předvedla své umění s hokejkou a míčkem děvčata z druhého stupně. Ve čtvrtek pak rozžhavili dynamickou hrou podlahu místní tělocvičny chlapci z 6. až  9. ročníku. Účastníci turnaje nastupovali do turnaje v tříčlenných týmech - dva hráči v poli a jeden brankář. Děvčata vytvořila 4 týmy, o dva dny později mezi sebou soutěžilo 6 týmů chlapců. Bylo na co se dívat, navíc hra byla čistá a férová. A jak to vše dopadlo? Mezi děvčaty obhájila loňské prvenství trojice - Dominika Hamříková, Petra Petrásková a Tereza Langerová ( 8.ročník). Mezi chlapci zazářil tým ve složení Václav Novotný, Jakub Paleček (8.ročník) a Michal Cibula ( 9.ročník).

Streetballový turnaj smíšených dvojic

NA HŘIŠTI ZA PRVNÍM STUPNĚM BYLO ŽIVO

Dne 24. září 2013 se za budovou prvního stupně uskutečnil již čtvrtý ročník tradičního streetballového turnaje. Letos se zúčastnilo deset smíšených dvojic ze šestého až devátého ročníku. Hráči byli rozlosováni do dvou skupin po pěti dvojících. Z každé skupiny postoupily dvě nejlepší dvojice do play off – zde se v ostrém zápase rozhodovalo o vítězích.

Nakonec 1. místo s přehledem obsadili Václav Novotný (8.) a Dominika Hamříková (8.). Na 2. příčce se usadil Jakub Paleček (8.) s Petrou Petráskovou (8.). A na 3. pozici se propracovali Lukáš Borůvka (7.) a Hana Tatíčková (7.). I když nemohlo vyhrát všech deset týmů, všichni si zápas skvěle užili a dobře si zahráli.

Miroslava Lorencová,7. ročník

 

2012/13

Republikové finále OVOV v Praze

Od 21. do 22. 9. 2012 probíhalo v Praze republikové finále Odznaku všestrannosti olympijských vítězů - tzv.OVOV.
Z naší malé školy se do Prahy probojovali 3 sportovci na základě dosaženého bodového maxima v minulém školním roce. Ze 7.třídy nás reprezentoval Václav Novotný, z 8.třídy Michal Cibula a z 9.třídy Anežka Faltová.
Soutěžili v kategorii jednotlivců, kam postoupilo vždy 24 nejlepších žáků v dané věkové kategorii.
Tato velká sportovní událost začala již ve čtvrtek, kdy proběhla prezence a ubytování na vysokoškolských kolejích v Suchdole.
V pátek 21. 9. bylo dvoudenní sportovní klání zahájeno slavnostním nástupem všech 650 sportovců
ze 4 zemí (ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko) na atletickém stadionu Evžena Rošického na Strahově. Po krátkých projevech zakladatelů OVOV Roberta Změlíka a Romana Šeberleho si vzal slovo i ministr obrany Alexandr Vondra. Milou povinnost odstartovat akci na sebe vzala olympijská legenda Věra Čáslavská.
A pak vypukly skutečné závody, kdy naši sportovci si sáhli až na dno svých sil. Soutěžili v 10 náročných disciplínách - 1.den byl na řadě běh 60m, skok daleký, shyby, hod vzad medicimbalem a přeskoky přes švihadlo. 2.den závodů pak trojskok, kliky, leh-sedy, hod kriketovým míčkem a běh na 1000m.
Naši žáci se sice neumístili na prvních místech, ale rozhodně obstáli se ctí a bojovali velmi statečně. Patří jim za to dík. Odměnou jim pak je prožitek nádherné sportovní atmosféry a navázání mnohých sportovních  kamarádství.

 

 

Streetballový turnaj

V úterý 2.10.2012 byl pro přihlášené smíšené dvojice z 2.stupně zorganizován tradiční turnaj ve streetballe.
Hrálo se ve 4 vylosovaných skupinách systémem každý s každým o postup do play-off.
Počasí sportovcům příliš nepřálo, sluníčko zůstalo skryté za mraky a teplota nepřesáhla 15 stupňů. Herní nasazení soutěžících bylo obrovské, škoda jen, že přípravu na toto důležité utkání hráči poněkud podcenili. Co zráceli horší technikou, museli dohánět dravostí a snahou. Po dramatických semifinálových a finálových zápasech skončila na třetím místě dvojice sourozenců Boekhoutových z 9. ročníku, druzí byli Radka Kasnarová a Tomáš Ticháček z téhož ročníku a zlato vybojovali sourozenci Novotní - Václav ze 7. a Anežka z 9. ročníku. Hra byla podbarvena stylovou hudbou, která udávala ten správný rytmus streetballovému driblování a zaháněla únavu.

 

 

 

 

 

 


Vítězové turnaje ve streetballe 2012 - Václav a Anežka Novotní.

 

Florbalový turnaj

Předposlední den školy před koncem roku 2012 jsme věnovali sportu. Pro žáky jsme uspořádali t´radiční turnaj ve florbalu chlapců i dívek. Chlapci měli převahu (přihlásilo se 6 tříčlenných týmů), ale zahanbit se nedala ani děvčata (4 přihlášené týmy). Dopoledne hrála děvčata a nejlepší hru předvedly dívky ze 7. ročníku ve složení Petrásková - Hamříková - Langerová. Jejich hra byla pohledná, jednoduchá a účinná. Odpoledne patřilo chlapcům. Jejich hra se vyznačovala větší bojovností, nabídla více kombinací, někdy však byla přehnaně "divoká". Nejlépe to všechno ustáli chlapci z 9. ročníku Boekhout - Svoboda - Vít. Za svou bojovnou hru obdržely 3 nejlepší týmy chlapců a dívek krásné medaile, drobné ceny a rovněž body do celoroční ankety Sportovec roku. 

Bowlingový turnaj

Dalším z turnajů započítávaných do ankety Sportovec roku byl bowlingový turnaj. Po delším váhání jsme zvolili Jaroměř, kde jsou 4 dráhy. Jelikož jsme měli celou hernu pouze pro sebe, rozdělili jsme se na 2 skupiny. Jedna skupina měla malou vánoční besídku a druhá skupina hrála bowling. Po 2 hodinách jsme se vyměnili. Bowling hráli všichni žáci, jak úplní začátečníci, tak žáci s většími zkušenostmi.

Vítězem v kategorii chlapců se stal R. Svoboda (9. roč.) - 115 bodů, na druhém místě skončil T. Kašpar (9.) - 109 bodů a třetí byl M. Cibula (8.) - 95 b. Kategorii dívek ovládla elegantní hráčka N. Lendělová - 125 bodů, na druhém místě skončila A. Novotná - 112 b. a třetí místo patřilo V. Matěnové - 92 bodů (všechny z 9. ročníku). Turnaj si všichni užili a naladili se do správné vánoční atmosféry....Ledová Praha 2013

Zdrávi došli! Tedy spíš dojeli naši žáci z osmé a deváté třídy domů z akce Ledová Praha, která se konala již tradičně v době pololetních prázdnin. Unaveni sice, ale plni dojmů a zážitků. K těm "nej" patřila exkurze do České televize. Kdo z nás by si pomyslel, že uvidíme "naživo" Martina Dejdara při natáčení silvestrovského Koktejlu! Byl dokonce tak hodný, že se společně s námi před budovou ČT i vyfotografoval. Některá děvčata kvůli tomu nemohla ani usnout!
I zpěvák Jiří Korn nám hezky odpověděl na pozdrav.
Po těchto úvodních "peckách" jsme pak pokračovali do Národního muzea na výstavu Monarchie, dozvědět se něco více o období, kdy se ještě ve škole klečelo na hrachu, či na polínkách. Auvajs!
Sobotní ráno pak patřilo kultuře. Knihovna ve Strahovském klášteře byla ohromující a nádherná, návštěva Hradu pak tradičně opravdu ledová, jako každý rok jsme pořádně vymrzli. Prohlédli jsme si Vladislavský sál, kde v březnu proběhne inaugurace nového prezidenta republiky, Baziliku svatého Jiří i Zlatou uličku.
Večerní procházka Prahou pak vše korunovala a již teď se těšíme na příští rok, naše milá stověžatá matko měst!
Mgr. Věra Šintálová


Školní výlet 7. ročníku

Ve středu 15. 5. vyrazili žáci 7. ročníku na školní výlet. Odjeli linkovým autobusem do Libňatova, odkud pokračovali pěšky přes Svobodné do Havlovic. Cestou se otvíraly krásné pohledy na Orlické a Jestřebí hory, na Krkonoše s ještě bílou Sněžkou. U havlovické školy čekali již instruktoři s rafty. A z žáků se postupně stali vodáci. V helmách a barevných vestách byli skoro k nepoznání. Počasí výletníkům opravdu přálo. Slunečný a teplý den umožnil rychlé usušení namočených svršků.

Sjezd Úpy do Ratibořic trval přibližně 3 hodiny i s malými přestávkami. Po vylodění ve Zlíči se rafťáci proměnili opět na suchozemce a přesunuli se pěšky na Pohodlí. Tam si opekli špekáčky a načerpali síly na cestu domů. A pak již zpátky na Hořičky. Díky azurové obloze, rozkvetlým stromům a sportovnímu nadšení sedmáků šlo o opravdu zdařilý výlet.

  

"Akce 112"   (22. 5. 2013)

Obyvatelé Hořiček museli dne 22.5.2013 zažít menší šok z toho, že se v jejich obci stalo něco závažného. Od sedmi hodin ráno se sem začala sjíždět policejní, hasičská i záchranářská auta. Nejednalo se však o žádnou nehodu, ale o "Akci 112", která se konala v areálu fotbalového hřiště pro žáky základní školy. Protože stále stoupá počet dopravních nehod se závažnými následky, rozhodlo vedení školy o tom, že by bylo dobré děti informovat a poučit o všem, co se týká ochrany života a majetku. A tak jsme se společně střídali na stanovištích dopravní policie, kriminální techniky, civilní ochrany, hasičů i záchranářů. Škoda jen, že "hoši od dopravky" nebyli trochu razantnější, protože moc dobře víme, že někteří žáci naší školy již trénují jízdu v terénu nejen na kolech, ale i na silnějších strojích a to i bez řidičského oprávnění. Největší atrakcí se pak stal hasičský žebřík vysunutý do výšky asi patnácti metrů, na který si odvážlivci mohli zkusit vylézt. Všichni se ve zdraví vrátili zpět na zem (však také měli za sebou trénink z pouti), i když někteří, pravda, s poněkud roztřesenými koleny. 
A tak se nám středeční dopoledne vydařilo a zase jsme o něco chytřejší. Víme už, že záchrana života není nic jednoduchého a že ten svůj bychom si měli chránit. Třeba i tím, že se budeme chovat zodpovědně.
                                                                                                                                      Mgr. Věra Šintálová 

 

 

 

´